O ČIERNEJ HORE

MONTENEGRO - Crna Gora


Základné údaje

Rozloha: 13 812 km2
Počet obyvateľov: 650 580
Hlavné mesto: Podgorica - 152025 obyvateľov
Prijestonica: Cetinje - 20450 obyvateľov
Dĺžka pobrežia: 294 km
Najdlhšia pláž: 13 km - Veľká pláž Ulcinj
Najväčší záliv: Boka Kotorská
Najvyššia hora: 2.522 m - Bobotov kuk Durmitor
Najhlbší kaňon: 1.300 m - Kaňon Tara
Najväčšie jazero: 391 km2 - Skadarské jazero
4 Nacionalné parky:
Durmitor - 39.000 ha
Lovćen - 6.400 ha
Biogradska gora - 5.400 ha
Skadarské jazero - 40.000 ha
Republika Čierna Hora sa nachádza na juhovýchode Európského kontinentu presne v centre balkánskeho polostrova. Celková plocha je 13 814 km2 a počet obyvateľov je len 650 580. Čierna Hora má prístup k Jadránskemu moru na jej južnej strane a celková dĺžka pobrežia je 294 km, a na druhej strane sa spája s vysokými horami Balkanu. Teritórium štátu predstavuje nezaznamenané bohatstvo reliefu vo Svete.
 
Aj keď Čierna Hora je mediteránskou krajinou možme povedať že je to aj územie vysokých hôr, lebo 60% územia predstavujú hory vyššie ako 1000 metrov nad morom ako to je ukázane aj na obrázku.

Na tak malom priestranstve ktorý patrí Čiernej Hore príroda bola veľmi silná. Neexistuje tak malé miesto na Svete, ktoré má tak prekrásne prírodné krásy, na mori sú to 117 prevažne piesočnatých pláží celkovej dĺžky 106 km, kým na druhej strane štátu sú veľmi vysoké hory ako Durmitor, Lovćen, Prokletije, ktoré sú oddelené kaňonmi Tary, Limu a ostatných prekrásných riek.


Ponuka Čiernej Hory je veľká. Prechádzajúc juhom krajiny možme spatriť krasné pohoria: Rumija, Lovćen, Subar a Orijen, s veľmi bohatým historickým a kultúrným dedičstvom získaným storočiami. Potom možme spatriť Skadarské jazero, ktoré má obrovský počet druhov flóry a fauny, ako aj obrovský počet pozostatkov prvých slovanských kláštorov z 8 až 11 storočia, pevností ako aj pozostatkov najstarších civilizácii v Európe. Ďalej cez Prokletije a Komy, ktoré majú veľké skály relatívnej výšky cez 700 metrov, následujú hory Morače s podobnými neprístupnými skalami ako aj Bjelasica, ktorá má aj lyžiarské strediska a na konci Durmitor a Sinjajevina, ktoré sú tak isto známe ako lyžiarské strediska ale aj v nich je veľmi veľa toho čo je možne uvidieť.

Všetky tieto pohoria sú konglomerat kaňonu: Tara – jeden z najlepších v Európe je to aj druhý najväčší kaňon Sveta, Nevidio – posledné objavený kaňon v Európe, Mrtvica – najhlbší kaňon v Európe atď. Pohorie Durmitoru je obklopené kaňonmi Piva, Tara a Komarnica a sú to kaňony riek: Sušica, Bukovica, Bijela a Pridvorica, potom zaujímavý a neúplné preskúmaný kaňon rieky Skudre, ktorý sa nachádza pri opevneniach starej mestskej pevnosti Kotor a na koniec kaňon rieky cievna, ktorý sa nachádza v blízkosti súčasného hlavného mesta Podgorica.


Všetky pohoria majú aj veľký počet glecerských jazier, pralesov ako aj nespočetné množstvo rýchlých horských potokov. Veľa miest predstavuje fantastické príležitosti výletov pre turistiku ako aj pre horolezcov. Pohoria Bjelasica, Ljubišina, Sinjajevina ako aj v južnej časti Čiernej Hory niektoré hory sú veľmi obťažné aj pre tých najskúsenejších horolezcov.
NAJKRAJŠIE MIESTA
 

 

 

 

Veliká pláž Ulcinj - 14 km

 

 

 

 

 Ostrov Mala Gospa (Mala Pani)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ostrov Sv. Djordje (Sv.Juraj)

 

 

 

 

 

Osada Rose

 

 

 

 

Pohorie Prokletije

 

 

 

 

Pohorie Orjen

 

 

 

 

Osada Perast

 

 

 

 

Plava špilja - jaskyňa

 

 

 

 

Ostrov Mamula

 

 

 

 

Staré mesto Kotor

 

 

 

 

Kaňon rieky Tary

 

 

 

 

 Kaňon Nevidio

 

 

 

 

Kaňon Mrtvice

 

 

 

 

Pod Vražijim Firovima - jaskyňa

 

 

 

 

Záliv Boka-kotorská

 

 

 

 

Pevnosť Arza

 

 

 

 

Biogradská gora - prales

 

 

 

 

Pohorie Durmitor

 

 

 

 

Lovćen - mauzolej Njegoša

 

 

 

 

Ostrov Gospa od Škrpjela
(Panna Mária od Kamenna)